Hey, Look Me Over

Sunday, November 16, 2008

Film Data For 1962

The Film Daily's Ten Best Pictures of 1962


1) The Manchurian Candidate- 193
2) The Music Man- 177
3) The Miracle Worker- 174
4) The Longest Day- 163
5) To Kill a Mockingbird- 154
6) Requiem for a Heavyweight- 150
7) Bird Man of Alcatraz- 128
8) Lawrence of Arabia- 122
9) Billy Budd- 117
10) A Taste of Honey (1961)- 111

The Honor Roll:
11) Advise and Consent- 81
12) Gigot- 78
13) Whatever Happened to Baby Jane?- 68
14) Lolita- 67
15) Sweet Bird of Youth- 65
16) That Touch of Mink- 63
17) Flower Drum Song (1961)- 62
18) Hatari!- 59
19) Lover Come Back (1961)- 58
20) Divorce- Italian Style- 54
21) Mr. Hobbs Takes a Vacation- 52
22) The Interns- 51
23) A View From the Bridge- 48
24) Boccaccio ‘70- 47
25) Gypsy- 44
26) Summer and Smoke (1961)- 43 (placed #25 in 1961 with 20 votes)
27) Period of Adjustment- 31
28) In Search of the Castaways- 30
Walk on the Wild Side- 30
30) Bon Voyage!- 28
31) Shoot the Piano Player- 26
32) David and Lisa- 24 (placed 4th in 1963 poll with 122 votes)
33) Days of Wine and Roses- 22 (placed 13th in 1963 poll with 58 votes)
34) The Chapman Report- 20
35) Mutiny on the Bounty- 18
36) Whistle Down the Wind (1961)- 12

The Film Daily- Filmdom’s Famous Fives of 1962 (No vote counts given, but I believe The Film Daily listed them in order of preference)

Best Performances by Male Stars
1) Burt Lancaster in Bird Man of Alcatraz
2) Robert Preston in The Music Man
3) Jackie Gleason in Gigot
4) James Cagney in One, Two, Three (1961)
5) Anthony Quinn in Requiem for a Heavyweight


Best Performances by Female Stars
1) Anne Bancroft in The Miracle Worker
2) Sophia Loren in Two Women (1961)
3) Doris Day in Lover Come Back (1961)
4) Geraldine Page in Sweet Bird of Youth
5) Deborah Kerr in The Innocents

Best Performances by Supporting Actors
1) Terence Stamp in Billy Budd
2) Mickey Rooney in Requiem for a Heavyweight
3) Charles Laughton in Advise and Consent
4) Neville Brand in Bird Man of Alcatraz
5) Paul Ford in The Music Man (tied with)
Walter Matthau in Lonely are the Brave

Best Performances by Supporting Actresses
1) Angela Lansbury in The Manchurian Candidate
2) Hermione Gingold in The Music Man
3) Arlene Francis in One, Two, Three (1961)
4) Betty Field in Bird Man of Alcatraz
5) Audrey Meadows in That Touch of Mink

Best Performances by Juvenile Actors
1) Patty Duke in The Miracle Worker
2) Hayley Mills in Whistle Down the Wind (1961)
3) Kevin Corcoran in Bon Voyage!
4) Sue Lyon in Lolita

“Finds of the Year”
1) Anne Bancroft in The Miracle Worker
2) Terence Stamp in Billy Budd
3) Patty Duke in The Miracle Worker
4) Marcello Mastroianni in Divorce- Italian Style
5) Rita Tushingham in A Taste of Honey

The National Board of Review (winners announced on December 21, 1962. Source: Tom O’Neil’s Movie Awards)


The Top Ten Pictures (in order of preference)
1) The Longest Day
2) Billy Budd
3) The Miracle Worker
4) Lawrence of Arabia
5) Long Day’s Journey into Night
6) Whistle Down the Wind
7) Requiem for a Heavyweight
8) A Taste of Honey
9) Bird Man of Alcatraz
10) War Hunt

Best Director
David Lean for Lawrence of Arabia

Best Actor
Jason Robards for Long Day’s Journey into Night and Tender is the Night

Best Actress
Anne Bancroft in The Miracle Worker

Best Supporting Actor
Burgess Meredith in Advise and Consent

Best Supporting Actress
Angela Lansbury in The Manchurian Candidate and All Fall Down

Best Foreign Films (in order of preference)
1) Sundays and Cybele (France)
2) Barabbas (Italy)
3) Divorce- Italian Style (Italy)
4) The Island (Japan)
5) Through a Glass Darkly (Sweden)

The New York Times Ten Best Films of 1962 (in chronological order)
Lover Come Back (1961)
Last Year at Marienbad
Whistle Down the Wind
A Taste of Honey
Divorce-Italian Style
The Longest Day
Long Day’s Journey into Night
Sundays and Cybele
Freud
Electra

1962 Berlin Film Festival


Best Film
A Kind of Loving (John Schlesinger, England)

Best Direction
Francesco Rosi for Salvatore Giuliano

Best Actor
James Stewart in Mr. Hobbs Takes a Vacation

Best Actress
Rita Gam and Viveca Lindfors in No Exit

Best Documentary
Galapagos (Germany)

Best Short Subject
The Painter Karel Appel (Holland)

International Film Critics Prize
Zoo (Holland)

Most Promising Newcomer
Jon Young Sun in To the Last Day (Korea)

1962 Cannes Film Festival

Best Film
The Given Word (Anselmo Duarte, Brazil)


Best Acting
Katharine Hepburn, Ralph Richardson, Jason Robards and Dean Stockwell in Long Day’s Journey into Night
Rita Tushingham and Murray Melvin in A Taste of Honey

Special Jury Prize
Robert Bresson for Le Proces de Jeanne D’Arc
Michelangelo Antonioni for L’Eclipse

International Critics Prize
Luis Bunuel for The Exterminating Angel

Catholic Film Office Award
Michelangelo Antonioni for L’Eclipse

1962 Venice Film Festival

Best Film: Lion of St. Mark
Red Desert (Michelangelo Antonioni, Italy)

Best Actor
Tom Courtenay in King and Country (England)

Best Actress
Harriet Anderson in To Love (Sweden)

Special Jury Prizes
Hamlet (Kosintzev, USSR)
Il Vangelo Secondo Matteo (Pier Paolo Pasolini, Italy)

Best First Film
La Vie a l’Envers (Alain Jessua, France)

Catholic Film Office Award
Il Vangelo Secondo Matteo (Italy)

International Film Critics Award
Red Desert (Italy)

San Giorgio Prize
Nothing But a Man (USA)

The Golden Globes (Nominations announced on January 23, 1963. Awards presented on March 5th, 1963. Source: Tom O’Neil’s Movie Awards)

Winners listed in bold print

Best Drama Picture
The Chapman Report
Days of Wine and Roses
Freud
Hemingway’s Adventures of a Young Man
Lawrence of Arabia
Lisa
The Longest Day
The Miracle Worker
Mutiny on the Bounty
To Kill a Mockingbird

Best Comedy Picture
Best of Enemies
Boys Night Out
If a Man Answers
Period of Adjustment
That Touch of Mink

Best Musical Picture
Girls! Girls! Girls!
Gypsy
Jumbo
The Music Man
The Wonderful World of the Brothers Grimm


Best Motion Picture Promoting International Understanding
Best of Enemies
The Interns
To Kill a Mockingbird

Best Director
George Cukor for The Chapman Report
Morton DaCosta for The Music Man
Blake Edwards for Days of Wine and Roses
John Frankenheimer for The Manchurian Candidate
John Huston for Freud
Stanley Kubrick for Lolita
David Lean for Lawrence of Arabia
Mervyn LeRoy in Gypsy
Robert Mulligan in To Kill a Mockingbird
Martin Ritt for Hemingway’s Adventures of a Young Man
Ismael Rodriguez for Los Hermanos del Hierro

Best Actor, Drama
Bobby Darin in Pressure Point
Jackie Gleason in Gigot
Laurence Harvey in The Wonderful World of the Brothers Grimm
Burt Lancaster in Bird Man of Alcatraz
Jack Lemmon in Days of Wine and Roses
James Mason in Lolita
Paul Newman in Sweet Bird of Youth
Peter O’Toole in Lawrence of Arabia
Gregory Peck in To Kill a Mockingbird
Anthony Quinn in Lawrence of Arabia

Best Actress, Drama
Anne Bancroft in The Miracle Worker
Bette Davis in Whatever Happened to Baby Jane?
Katharine Hepburn in Long Day’s Journey into Night
Glynis Johns in The Chapman Report
Melina Mercouri in Phaedra
Geraldine Page in Sweet Bird of Youth
Lee Remick in Days of Wine and Roses
Susan Strasberg in Hemingway’s Adventures of a Young Man
Shelley Winters in Lolita
Susannah York in Freud


Best Actor, Comedy or Musical
Stephen Boyd in Jumbo
Jimmy Durante in Jumbo
Cary Grant in That Touch of Mink
Charlton Heston in The Pigeon That Took Rome
Karl Malden in Gypsy
Marcello Mastroianni in Divorce- Italian Style
Robert Preston in The Music Man
Alberto Sordi in The Best of Enemies
James Stewart in Mr. Hobbs Takes a Vacation

Best Actress, Comedy or Musical
Doris Day in Jumbo
Jane Fonda in Period of Adjustment
Shirley Jones in The Music Man
Rosalind Russell in Gypsy
Natalie Wood in Gypsy

Best Supporting Actor
Ed Begley in Sweet Bird of Youth
Victor Buono in Whatever Happened to Baby Jane?
Harry Guardino in The Pigeon That Took Rome
Ross Martin in Experiment in Terror
Paul Newman in Hemingway’s Adventures of a Young Man
Cesar Romero in If a Man Answers
Telly Savalas in Bird Man of Alcatraz
Peter Sellers in Lolita
Omar Sharif in Lawrence of Arabia
Harold J. Stone in The Chapman Report

Best Supporting Actress
Patty Duke in The Miracle Worker
Hermione Gingold in The Music Man
Shirley Knight in Sweet Bird of Youth
Susan Kohner in Freud
Angela Lansbury in The Manchurian Candidate
Gabriella Pollotta in The Pigeon That Took Rome
Martha Raye in Jumbo
Kay Stevens in The Interns
Jessica Tandy in Hemingway’s Adventures of a Young Man
Tarita in Mutiny on the Bounty

Most Promising Newcomer- Male
Keir Dullea in David and Lisa
Omar Sharif in Lawrence of Arabia
Terence Stamp in Billy Budd
Peter O’Toole in Lawrence of Arabia
Paul; Wallace in Gypsy

Most Promising Newcomer- Female
Patty Duke in The Miracle Worker
Sue Lyon in Lolita
Rita Tushingham in A Taste of Honey
Dahlia Lavi in Two Weeks in Another Town
Janet Margolin in David and Lisa
Suzanne Pleshette in Rome Adventure

Best Foreign-Language Film
Best of Enemies (Italy) (tied with)
Divorce-Italian Style (Italy)

Best Cinematography (Black-and-White)
The Longest Day

Best Cinematography (Color)
Lawrence of Arabia

Best Original Score
Elmer Bernstein for To Kill a Mockingbird

World Film Favorites
Doris Day
Rock Hudson

Samuel Goldwyn International Award
Sundays and Cybele (France)

Cecil B. DeMille Award
Bob Hope

The Academy Awards (nominations announced February 25, 1963. Awards presented April 8, 1963. Sources: Tom O’Neil’s Movie Awards and Mason Wiley and Damien Bona’s Inside Oscar).


Best Picture
Lawrence of Arabia
The Longest Day
The Music Man
Mutiny on the Bounty
To Kill a Mockingbird

Best Director
Pietro Germi for Divorce- Italian Style
David Lean for Lawrence of Arabia
Robert Mulligan for To Kill a Mockingbird
Arthur Penn for The Miracle Worker
Frank Perry for David and Lisa

Best Actor
Burt Lancaster in Bird Man of Alcatraz
Jack Lemmon in Days of Wine and Roses
Marcello Mastroianni in Divorce- Italian Style
Peter O’Toole in Lawrence of Arabia
Gregory Peck in To Kill a Mockingbird

Best Actress
Anne Bancroft in The Miracle Worker
Bette Davis in Whatever Happened to Baby Jane?
Katharine Hepburn in Long Day’s Journey into Night
Geraldine Page in Sweet Bird of Youth
Lee Remick in Days of Wine and Roses


Best Supporting Actor
Ed Begley in Sweet Bird of Youth
Victor Buono in Whatever Happened to Baby Jane?
Telly Savalas in Bird Man of Alcatraz
Omar Sharif in Lawrence of Arabia
Terence Stamp in Billy Budd

Best Supporting Actress
Mary Badham in To Kill a Mockingbird
Patty Duke in The Miracle Worker
Shirley Knight in Sweet Bird of Youth
Angela Lansbury in The Manchurian Candidate
Thelma Ritter in Bird Man of Alcatraz

Best Screenplay Based on Material From Another Medium
Eleanor Perry for David and Lisa
Robert Bolt for Lawrence of Arabia
Vladimir Nabokov for Lolita
William Gibson for The Miracle Worker
Horton Foote for To Kill a Mockingbird

Best Story and Screenplay Written Directly for the Screen
Ennio de Concini, Alfredo Giannetti and Pietro Germi for Divorce- Italian Style
Charles Kaufman and Wolfgang Reinhardt for Freud
Alain Robbe-Grillet for Last Year at Marienbad
Stanley Shapiro and Nate Monaster for That Touch of Mink
Ingmar Bergman for Through a Glass Darkly

Best Cinematography (Black-and-White)
Burnett Guffey for Bird Man of Alcatraz
Jean Bourgoin and Walter Wottitz for The Longest Day
Russell Harlan for To Kill a Mockingbird
Ted McCord for Two for the Seesaw
Ernest Haller for Whatever Happened to Baby Jane?

Best Cinematography (Color)
Harry Stradling, Sr. for Gypsy
Russell Harlan for Hatari!
Fred A. Young for Lawrence of Arabia
Robert L. Surtees for Mutiny on the Bounty
Paul C. Vogel for The Wonderful World of the Brothers Grimm

Art Direction-Set Direction (Black-and-White)
Joseph Wright; George James Hopkins for Days of Wine and Roses
Ted Haworth, Leon Barasa and Vincent Korda; Gabriel Bechir for The Longest Day
George W. Davis and Edward Carfagno; Henry Grace and Dick Pefferle for Period of Adjustment
Hal Pereira and Roland Anderson; Sam Comer and Frank R. McKelvy for The Pigeon That Took Rome
Alexander Golitzen and Henry Bumstead; Oliver Emert for To Kill a Mockingbird

Art Direction-Set Direction (Color)
John Box and John Stoll; Dario Simoni for Lawrence of Arabia
Paul Groesse; George James Hopkins for The Music Man
George W. Davis and J. McMillan Johnson; Henry Grace and Hugh Hunt for Mutiny on the Bounty
Alexander Golitzen and Robert Clatworthy; George Milo for That Touch of Mink
George W. Davis and Edward Carfagno; Henry Grace and Dick Pefferle for The Wonderful World of the Brothers Grimm

Best Sound
Bon Voyage Walt Disney Studios Sound Department; Robert O. Cook, sound director
Lawrence of Arabia Shepperton Studio Sound Dept.; John Cox, sound director
The Music Man Warner Bros. Studio Sound Dept.; George R. Groves, sound director
That Touch of Mink Universal City Studio Sound Dept.; Waldon O. Watson, sound director
Whatever Happened to Baby Jane? Warner Bros. Glen Glenn Sound Dept.; Joseph Kelly, sound director


Best Song
"Days of Wine and Roses" from Days and Wine Roses. Music by Henry Mancini. Lyrics by Johnny Mercer
"Love Song from Mutiny on the Bounty (Follow Me).” Music by Bronislau Kaper. Lyrics by Paul Francis Webster
“Song from Two for the Seesaw (Second Chance)." Music by Andre Previn. Lyrics by Dory Langdon.
“Tender is the Night” from Tender is the Night. Music by Sammy Fain. Lyrics by Paul Francis Webster.
“Walk on the Wild Side” from Walk on the Wild Side. Music by Elmer Bernstein. Lyrics by Mack David.

Best Music Score- Substantially Original
Jerry Goldsmith for Freud
Maurice Jarre for Lawrence of Arabia
Bronislau Kaper for Mutiny on the Bounty
Franz Waxman for Taras Bulba
Elmer Bernstein for To Kill a Mockingbird

Best Scoring of Music- Adaptation or Treatment
George Stoll for Billy Rose’s Jumbo
Michel Magne for Gigot
Frank Perkins for Gypsy
Ray Heindorf for The Music Man
Leigh Harline for The Wonderful World of the Brothers Grimm

Best Film Editing
Anne Coates for Lawrence of Arabia
Samuel E. Beetley for The Longest Day
Ferris Webster for The Manchurian Candidate
William Ziegler for The Music Man
John McSweeney, Jr. Mutiny on the Bounty

Best Costume Design (Black-and-White)
Don Feld for Days of Wine and Roses
Edith Head for The Man Who Shot Liberty Valance
Ruth Morley for The Miracle Worker
Denny Vachlioti for Phaedra
Norma Koch for Whatever Happened to Baby Jane?

Best Costume Design (Color)
Bill Thomas for Bon Voyage
Orry-Kelly for Gypsy
Dorothy Jeakins for The Music Man
Edith Head for My Geisha
Mary Wills for The Wonderful World of the Brothers Grimm

Best Special Effects
Robert MacDonald (Visual) and Jacques Maumont (Audible) for The Longest Day
A.Arnold Gillespie (Visual) and Milo Lory (Audible) for Mutiny on the Bounty

Best Short Subject Cartoon
The Hole John and Faith Hubley, producers
Icarus Montgolfier Wright Jules Engel, producer
Now Hear This Warner Brothers
Self-Defense-For Cowards William L. Snyder, producer
Symposium on Popular Songs Walt Disney, producer

Best Live Action Short Subject
Big City Blues Martina and Charles Huguenot van der Linden, producers
The Cadillac Robert Clouse, producer
The Cliff Dwellers (a.k.a. One Plus One) Hayward Anderson, producer
Heureux Anniversaire (Happy Anniversary) Pierre Etaix and J.C. Carriere, producers
Pan Herman van der Horst, producer

Best Documentary Short Subject
Dylan Thomas Jack Howells, producer
The John Glenn Story William L. Hendricks, producer
The Road to the Wall Robert Saudek, producer

Best Documentary Feature
Alvorada (Brazil’s Changing Face) Hugo Niebeling, producer
Black Fox Louis Clyde Stoumen, producer

Best Foreign Language Film
Electra (Greece)
The Four Days of Naples (Italy)
The Keeper of Promises (The Given Word) (Brazil)
Sundays and Cybele (France)
Tlayucan (Mexico)

Jean Hersholt Humanitarian Award
Steve Broidy

The 1962 British Academy Awards (Source: Bo Smith- The BAFTA Film Awards, 1989)

Best Film From Any Source and Best British Film
Billy Budd (G.B.)
The Island (Japan)
Jules et Jim (France)
A Kind of Loving (G.B.)
The Lady with the Little Dog (USSR)
Last Year at Marienbad (France/Italy)
Lawrence of Arabia (G.B.)- won both awards
Lola (France/Italy)
The Long Absence (France/Italy)
The L-Shaped Room (G.B.)
The Manchurian Candidate (U.S.)
The Miracle Worker (U.S.)
Only Two Can Play (G.B.)
Phaedra (Greece)
Thou Shalt Not Kill (Italy/Yugoslavia/Liechtenstein)
Through a Glass Darkly (Sweden)
The Vanishing Corporal (France)
West Side Story (U.S.- 1961)

Best British Actor
Richard Attenborough in The Dock Brief
Alan Bates in A Kind of Loving
James Mason in Lolita
Laurence Olivier in Term of Trial
Peter O’Toole in Lawrence of Arabia
Peter Sellers in Only Two Can Play


Best British Actress
Leslie Caron in The L-Shaped Room
Virginia Maskell in The Wild and the Willing
Janet Munro in Life for Ruth

Best Foreign Actor
Jean-Paul Belmondo in Leon Marin, Priest
Franco Citti in Accatone!
Kirk Douglas in Lonely are the Brave
George Hamilton in A Light in the Piazza
Burt Lancaster in Bird Man of Alcatraz
Charles Laughton in Advise and Consent
Anthony Quinn in Lawrence of Arabia
Robert Ryan in Billy Budd
Georges Wilson in The Long Absence

Best Foreign Actress
Anouk Aimee in Lola
Harriet Andersson in Through a Glass Darkly
Anne Bancroft in The Miracle Worker
Melina Mercouri in Phaedra
Jeanne Moreau in Jules et Jim
Geraldine Page in Sweet Bird of Youth
Natalie Wood in Splendor in the Grass

Most Promising Newcomer
Tom Courtenay in The Loneliness of the Long Distance Runner
Mariette Hartley in Guns in the Afternoon (Ride the High Country)
Ian Hendry in Live Now, Pay Later
Sarah Miles in Term of Trial
Terence Stamp in Billy Budd

Best British Screenplay
Peter Ustinov and DeWitt Bodeen for Billy Budd
Keith Waterhouse and Willis Hall for A Kind of Loving
Robert Bolt for Lawrence of Arabia
Bryan Forbes for Only Two Can Play
Geoffrey Cotterell and Ivan Foxwell for Tiara Tahiti
Wolf Mankowitz for The Waltz of the Toreadors

Best Short Film
Lonely Boy (Canada)
An Occurrence at Owl Creek Bridge (France)Pan (Holland)
Zoo (Holland)

Best Specialized Film
Four Line Conics (Canada)
What’s the Time (G.B.)

Best Animated Film
The Apple (G.B.)
Four Line Conics (canada)
The Traveling Rune (Holland)

United Nations Award
Food or Famine (G.B.)
Reach for Glory (G.B.)
Thou Shalt Not Kill (Italy/Yugoslavia/Liechtenstein)

The Top Ten Box-Office Stars of 1962 (according to Quigley Publishing’s poll of film exhibitors)
1) Doris Day
2) Rock Hudson
3) Cary Grant
4) John Wayne
5) Elvis Presley
6) Elizabeth Taylor
7) Jerry Lewis
8) Frank Sinatra
9) Sandra Dee
10) Burt Lancaster

The Next Fifteen:
11) Paul Newman
12) Charlton Heston
13) James Stewart
14) Jack Lemmon
15) William Holden
16) Debbie Reynolds
17) Kirk Douglas
18) Tony Curtis
19) Natalie Wood
20) Hayley Mills
21) Glenn Ford
22) Kin Novak
23) Shirley MacLaine
24) Audrey Hepburn
25) Gregory Peck

1962's Top Ten "Stars of Tomorrow" (according to Quigley Publishing's poll of film exhibitors)
1) Bobby Darin
2) Ann-Margret
3) Richard Beymer
4) Suzanne Pleshette
5) Capucine
6) George Peppard
7) James MacArthur
8) Peter Falk
9) Michael Callan
10) Yvette Mimieux

The Next Fifteen:
11) Patty Duke
12) Pamela Tiffin
13) Dean Stockwell
14) Elsa Martinelli
15) Barbara Eden
16) Sue Lyon
17) David Ladd
18) Tommy Sands
19) Brandon deWilde
20) Joan Blackman
21) Kevin Corcoran
22) Harry Guardino
23) Christine Kaufmann
24) Stella Stevens
25) Ty Hardin

Great Britain’s Top Ten Box-Office Stars of 1962 (according to the Motion Picture Herald’s poll of British film exhibitors)

1) Cliff Richard
2) Elvis Presley
3) Peter Sellers
4) Kenneth More
5) Hayley Mills
6) Doris Day
7) Sophia Loren
8) John Wayne
9) Frank Sinatra
10) Sean Connery

Great Britain’s Top Ten Box-Office hits of 1962 (according to the Motion Picture Herald)
1) The Guns of Navarone
2) The Young Ones
3) Only Two Can Play
4) The Comancheros
5) Dr. No
6) A Kind of Loving
7) Sergeants Three
8) Blue Hawaii
9) The Road to Hong Kong
10) That Touch of Mink
11) The Waltz of the Toreadors
12) Carry On Cruising

The Golden Laurel Awards for 1963 (1962 films, unless otherwise noted. Published in the Motion Picture Exhibitor Magazine on September 11th, 1963. Listed in order of preference)

Top Drama
1) Days of Wine and Roses
2) The Miracle Worker
3) Bird Man of Alcatraz
4) Mutiny on the Bounty
5) The Interns


Top Comedy
1) That Touch of Mink
2) Son of Flubber (1963)
3) Mr. Hobbs Takes a Vacation
4) The Courtship of Eddie’s Father (1963)
5) 40 Pounds of Trouble

Top Action Drama
1) The Longest Day
2) Hatari!
3) The Manchurian Candidate
4) In Search of the Castaways
5) The Man Who Shot Liberty Valance


Top Musical
1) The Music Man
2) Gypsy
3) Girls! Girls! Girls!
4) Billy Rose’s Jumbo

Top General Entertainment
To Kill a Mockingbird

Top Road Show
Lawrence of Arabia


Sleeper of the Year (two winners)
David and Lisa
Whatever Happened to Baby Jane?

Top Male Dramatic Performance
1) Jack Lemmon in Days of Wine and Roses
2) Gregory Peck in To Kill a Mockingbird
3) Burt Lancaster in Birdman of Alcatraz
4) Peter O’Toole in Lawrence of Arabia
5) Henry Fonda in Spencer’s Mountain (1963)

Top Female Dramatic Performance
1) Lee Remick in Days of Wine and Roses
2) Anne Bancroft in The Miracle Worker
3) Bette Davis in Whatever Happened to Baby Jane?
4) Shirley MacLaine in Two for the Seesaw
5) Katharine Hepburn in Long Day’s Journey into Night

Top Male Comedy Performance
1) Cary Grant in That Touch of Mink
2) Tony Curtis in 40 Pounds of Trouble
3) James Stewart in Mr. Hobbs Takes a Vacation
4) Glenn Ford in The Courtship of Eddie’s Father (1963)
5) Fred MacMurray in Son of Flubber (1963)

Top Female Comedy Performance
1) Doris Day in That Touch of Mink
2) Jane Fonda in Period of Adjustment
3) Debbie Reynolds in My Six Loves (1963)
4) Sandra Dee in If a Man Answers
5) Maureen O’Hara in Mr. Hobbs Takes a Vacation

Top Male Musical Performance
1) Robert Preston in The Music Man
2) Elvis Presley in Girls! Girls! Girls!
3) Maurice Chevalier in In Search of the Castaways
4) Pat Boone in State Fair
5) Jimmy Durante in Billy Rose’s Jumbo


Top Female Comedy Performance
1) Ann-Margret in State Fair
2) Natalie Wood in Gypsy
3) Shirley Jones in The Music Man
4) Connie Francis in Follow the Boys (1963)
5) Rosalind Russell in Gypsy

Top Action Performance
1) John Wayne in The Man Who Shot Liberty Valance
2) Frank Sinatra in The Manchurian Candidate
3) Kirk Douglas in Lonely are the Brave
4) Lee Marvin in The Man Who Shot Liberty Valance
5) Robert Mitchum in The Longest Day

Top Male Supporting Performance
1) Gig Young in That Touch of Mink
2) Karl Malden in Gypsy
3) Charles Bickford in Days of Wine and Roses
4) Omar Sharif in Lawrence of Arabia
5) Mickey Rooney in Requiem for a Heavyweight

Top Female Supporting Performance
1) Patty Duke in The Miracle Worker
2) Mary Badham in To Kill a Mockingbird
3) Thelma Ritter in Bird Man of Alcatraz
4) Angela Lansbury in The Manchurian Candidate
5) Roberta Sherwood in The Courtship of Eddie’s Father (1963)

Top Male Star
1) Rock Hudson
2) Cary Grant
3) Gregory Peck
4) John Wayne
5) Jack Lemmon
6) Frank Sinatra
7) Burt Lancaster
8) Jerry Lewis
9) Paul Newman
10) Elvis Presley
11) Henry Fonda
12) James Stewart
13) Tony Curtis
14) William Holden
15) Charlton Heston

Top Female Star
1) Doris Day
2) Elizabeth Taylor
3) Natalie Wood
4) Ann-Margret
5) Debbie Reynolds
6) Sandra Dee
7) Lee Remick
8) Hayley Mills
9) Shirley MacLaine
10) Audrey Hepburn
11) Kim Novak
12) Anne Bancroft
13) Angie Dickinson
14) Shirley Jones
15) Jane Fonda

Top New Male Personality
1) Peter O’Toole
2) James MacArthur
3) Terence Stamp
4) Omar Sharif
5) Robert Walker
6) Ty Hardin
7) Victor Buono
8) Keir Dullea
9) Ron Howard
10) Telly Savalas

Top New Female Personality
1) Suzanne Pleshette
2) Elizabeth Allen
3) Sue Lyon
4) Stefanie Powers
5) Janet Margolin
6) Mimsy Farmer
7) Rita Tushingham
8) Anne Helm
9) Lois Nettleton
10) Pamela Franklin

Top Director
1) Fred Zinnemann
2) Joseph L. Mankiewicz
3) David Lean
4) Henry Koster
5) George Seaton
6) John Frankenheimer
7) Stanley Kubrick
8) Vincente Minnelli
9) John Sturges
10) Delbert Mann

Top Producer/Director
1) Billy Wilder
2) Alfred Hitchcock
3) John Ford
4) John Huston
5) William Wyler
6) Stanley Kramer
7) Mervyn LeRoy
8) Darryl F. Zanuck
9) Otto Preminger
10) Delmer Daves

Top Producer
1) Walt Disney
2) Ross Hunter
3) Sam Spiegel
4) Hal B. Wallis
5) Carl Foreman
6) Walter Mirisch
7) Samuel Bronston
8) Robert Arthur
9) Joe Pasternak
10) Jerry Bresler

Top Song
1) “Love Song from Mutiny on the Bouny (Follow Me).” Music by Bronislau Kaper. Lyrics by Paul Francis Webster
2) “Song from Two for the Seesaw (Second Chance).” Music by Andre Previn. Lyrics by Dory Langdon.
3) “The Dancing Princess” from The Wonderful World of the Brothers Grimm. Music and Lyrics by Bob Merrill
4) "Days of Wine and Roses" from Days of Wine and Roses. Music by Henry Mancini. Lyrics by Johnny Mercer
5) Theme Song from Lawrence of Arabia. Music by Maurice Jarre

Top Music
1) Dimitri Tiomkin
2) Johnny Green
3) Max Steiner
4) Andre Previn
5) Meredith Wilson


Special Award (Three winners)
Bob Hope
How the West Was Won
The Wonderful World of the Brothers Grimm

Film Data For 1961


The Film Daily’s Ten Best Pictures of 1961
1) The Guns of Navarone- 187
2) The Hustler- 167
3) Breakfast at Tiffany’s- 161
4) Fanny- 159
5) West Side Story- 155
6) Judgement of Nuremberg- 150
7) The Parent Trap- 128
8) Exodus (1960)- 126
9) Splendor in the Grass- 122
10) The Mark- 117

The Honor Roll:
11) The World of Suzie Wong (1960)- 77
12) A Raisin in the Sun- 60
13) The Alamo (1960)- 58
14) King of Kings- 52
15) Pocketful of Miracles- 48
16) Saturday Night and Sunday Morning (1960)- 42
17) The Absent-Minded Professor- 40
18) One-Eyed Jacks- 35
19) The Roman Spring of Mrs. Stone- 28
20) Come September- 27
21) Swiss Family Robinson (1960)- 25
22) Bachelor in Paradise- 24
23) 101 Dalmatians- 23
24) Devil at 4 O'Clock- 21
Where the Boys Are (1960)- 21
25) Pepe (1960)- 20
Summer and Smoke- 20
27) The Pleasure of His Company- 19
28) Cimarron- 18
29) Francis of Assisi- 17
30) Romanoff and Juliet- 15
31) The Great Imposter- 14
Parrish- 14
33) La Dolce Vita (1960)- 13
The Grass is Greener- 13
35) The Village of the Damned- 12
36) Return to Peyton Place- 11

The Film Daily- Filmdom’s Famous Fives of 1961 (no vote counts given, but I believe they're listed in order of preference)

Best Performances by Male Stars
1) Paul Newman in The Hustler
2) Gregory Peck in The Guns of Navarone
3) Spencer Tracy in Judgement at Nuremberg
4) Albert Finney in Saturday Night and Sunday Morning
5) Sidney Poitier in A Raisin in the Sun


Best Performances by Female Stars
1) Audrey Hepburn in Breakfast at Tiffany’s
2) Natalie Wood in Splendor in the Grass
3) Natalie Wood in West Side Story
4) Leslie Caron in Fanny
5) Geraldine Page in Summer and Smoke

Best Performances by Supporting Actors
1) George C. Scott in The Hustler
2) Jackie Gleason in The Hustler
3) Anthony Quinn in The Guns of Navarone
4) Karl Malden in One-Eyed Jacks

Best Performances by Supporting Actresses
1) Rita Moreno in West Side Story
2) Piper Laurie in The Hustler
3) Mary Astor in Return to Peyton Place
4) Paula Prentiss in Where the Boys Are (1960)
5) Judy Garland in Judgement at Nuremberg

Best Performances by Juvenile Actors
1) David Ladd in Misty
2) Tommy Kirk in The Absent-Minded Professor
3) Kevin Corcoran in Swiss Family Robinson (1960)
4) David Kory in Dondi

Best Performances by Juvenile Actresses
1) Hayley Mills in The Parent Trap
2) Jill Haworth in Exodus (1960)

The Year’s Outstanding Directors
1) Robert Rossen for The Hustler
2) Joshua Logan for Fanny
3) Robert Wise and Jerome Robbins for West Side Story
4) Otto Preminger for Exodus (1960)
5) J. Lee Thompson for The Guns of Navarone

Best Photographed Pictures of the Year
1) Daniel Fapp for West Side Story
2) Oswald Morris and John Wilcox for The Guns of Navarone
3) Jack Cardiff for Fanny
4) Geoffrey Unsworth for The World of Suzie Wong (1960)
5) Franz F. Planer, Milton Kransner and Manuel Berenguer for King of Kings

Best Screenplays of the Year
1) Robert Rossen and Sidney Carroll for The Hustler
2) Carl Foreman for The Guns of Navarone
3) William Inge for Splendor in the Grass
4) Julius J. Epstein for Fanny
5) Ernest Lehman for West Side Story

“Finds of the Year”
1) Warren Beatty in Splendor in the Grass
2) George Chakiris in West Side Story
3) Nancy Kwan in The World of Suzie Wong
4) Paula Prentiss in Where the Boys Are (1960)
5) Albert Finney in Saturday Night and Sunday Morning (1960)

The National Board of Review (winners announced on December 19, 1961, Source: Tom O’Neil’s Movie Awards)

The Top Ten Pictures (in order of preference)
1) Question 7
2) The Hustler
3) West Side Story
4) The Innocents
5) The Hoodlum Priest
6) Summer and Smoke
7) The Young Doctors
8) Judgement at Nuremberg
9) One, Two, Three
10) Fanny


Best Director
Jack Clayton for The Innocents

Best Actor
Albert Finney in Saturday Night and Sunday Morning

Best Actress
Geraldine Page in Summer and Smoke

Best Supporting Actor
Jackie Gleason in The Hustler

Best Supporting Actress
Ruby Dee in A Raisin in the Sun

Best Foreign Films (in order of preference)
1) The Bridge (Federal Republic of Germany)
2) La Dolce Vita (Italy/France)
3) Two Women (Italy/France)
4) Saturday Night and Sunday Morning (U.K.)
5) A Summer to Remember (U.S.S.R.)

The Golden Globes (Nominations announced on January 31, 1962. Awards presented on March 5, 1962. Source Tom O'Neil's Movie Awards)

Winners listed in bold print

Best Drama Picture
El Cid
Fanny
The Guns of Navarone
Judgement at Nuremberg
Splendor in the Grass


Best Comedy Picture
Breakfast at Tiffany's
A Majority of One
One, Two, Three
The Parent Trap
Pocketful of Miracles

Best Musical Picture
Babes in Toyland
Flower Drum Song
West Side Story

Best Motion Picture Promoting International Understanding
Bridge to the Sun
Judgement at Nuremberg
A Majority of One

Best Director
Stanley Kramer for Judgement at Nuremberg
Anthony Mann for El Cid
J. Lee Thompson for The Guns of Navarone
Robert Wise and Jerome Robbins for West Side Story
William Wyler for The Children's Hour


Best Actor, Drama
Warren Beatty in Splendor in the Grass
Maurice Chevalier in Fanny
Paul Newman in The Hustler
Sidney Poitier in A Raisin in the Sun
Maximilian Schell in Judgement at Nuremberg

Best Actress, Drama
Leslie Caron in Fanny
Shirley MacLaine in The Children's Hour
Claudia McNeil in A Raisin in the Sun
Geraldine Page in Summer and Smoke
Natalie Wood in Splendor in the Grass

Best Actor, Comedy or Musical
Fred Astaire in The Pleasure of His Company
Richard Beymer in West Side Story
Glenn Ford in Pocketful of Miracles
Bob Hope in Bachelor in Paradise
Fred MacMurray in The Absent-Minded Porfessor

Best Actress, Comedy or Musical
Bette Davis in Pocketful of Miracles
Audrey Hepburn in Breakfast at Tiffany's
Hayley Mills in The Parent Trap
Rosalind Russell in A Majority of One
Miyoshi Umeki in Flower Drum Song

Best Supporting Actor
George Chakiris in West Side Story
Montgomery Clift in Judgement at Nuremberg
Jackie Gleason in The Hustler
Tony Randall in Lover Come Back
George C. Scott in The Hustler

Best Supporting Actress
Fay Bainter in The Children's Hour
Judy Garland in Judgement at Nuremberg
Lotte Lenya in The Roman Spring of Mrs. Stone
Rita Moreno in West Side Story
Pamela Tiffin in One, Two, Three

Most Promising Newcomer- Male
Warren Beatty
Richard Beymer
George Chakiris
Bobby Darin
George C. Scott

Most Promising Newcomer- Female
Ann-Margret
Jane Fonda
Christine Kaufmann
Pamela Tiffin
Cordula Trantow

Best Foreign-Language Film
Two Women (Italy)

Silver Globes
Animas Tru Jano (Mexico)
The Good Soldier Schweik (Germany)

Best Original Score
Dimitri Tiomkin for The Guns of Navarone

Best Song
"Town Without Pity" from Town Without Pity. Music by Dimitri Tiomkin. Lyrics by Ned Washington

World Film Favorites
Charlton Heston
Marlyn Monroe

Samuel Goldwyn International Award
The Mark

Cecil B. DeMille Award
Judy Garland


Special Merit Award
Samuel Bronston for El Cid

Special Journalistic Merit Award
Army Archerd, Daily Variety
Mike Connolly, Hollywood Reporter

The Academy Awards (Nominations announced on February 26, 1962. Awards presented on April 9, 1962. Sources Tom O'Neil's Movie Awards and Mason Wiley and Damien Bona's Inside Oscar)


Best Picture
Fanny
The Guns of Navarone
The Hustler
Judgement at Nuremberg
West Side Story

Best Actor
Charles Boyer in Fanny
Paul Newman in The Hustler
Stuart Whitman in The Mark
Maximilian Schell in Judgement at Nuremberg
Spencer Tracy in Judgement at Nuremberg

Best Actress
Audrey Hepburn in Breakfast at Tiffany’s
Piper Laurie in The Hustler
Sophia Loren in Two Women
Geraldine Page in Summer and Smoke
Natalie Wood in Splendor in the Grass

Best Supporting Actor
George Chakiris in West Side Story
Montgomery Clift in Judgement at Nuremberg
Peter Falk in Pocketful of Miracles
Jackie Gleason in The Hustler
George C. Scott in The Hustler

Best Supporting Actress
Fay Bainter in The Children’s Hour
Judy Garland in Judgement at Nuremberg
Lotte Lenya in The Roman of Mrs. Stone
Una Merkel in Summer and Smoke
Rita Moreno in West Side Story

Best Director
Federico Fellini for La Dolce Vita
Stanley Kramer for Judgement at Nuremberg
Robert Rossen for The Hustler
J. Lee Thompson for The Guns of Navarone
Robert Wise and Jerome Robbins for West Side Story

Best Screenplay Based on Material from Another Medium
George Axelrod for Breakfast at Tiffany’s
Carl Foreman for The Guns of Navarone
Sidney Carroll and Robert Rossen for The Hustler
Abby Mann for Judgement at Nuremberg
Ernest Lehman for West Side Story


Best Story and Screenplay Written Directly for the Screen
Valentin Yoshov and Grigori Chukhrai for Ballad of a Soldier
Sergio Amidei, Deigo Fabbri and Indro Montanelli for General Della Rovere
Federico Fellini, Tullio Pinelli, Ennio Flaiano and Brunello Rondi for La Dolce Vita
Stanley Shapiro and Paul Henning for Lover Come Back
William Inge for Splendor in the Grass

Best Cinematography (Black-and-White)
Edward Colman for The Absent-Minded Professor
Franz F. Planner for The Children's Hour
Eugen Shuftan for The Hustler
Ernest Laszlo for Judgement at Nuremberg
Daniel L. Fapp for One, Two, Three

Best Cinematography (Color)
Jack Cardiff for Fanny
Russell Metty for Flower Drum Song
Harry Stradling, Sr. for A Majority of One
Charles Lang, Jr. for One-Eyed Jacks
Daniel L. Fapp for West Side Story

Best Art Direction-Set Direction (Black-and-White)
Carroll Clark; Emile Kuri and Hal Gausman for The Absent-Minded Professor
Fernando Carrere; Edward G. Boyle for The Children's Hour
Harry Horner; Gene Callahan for The Hustler
Rudolph Sternad; George Milo for Judgement at Nuremberg
Piero Gherardi for La Dolce Vita

Best Art Direction-Set Direction (Color)
Hal Pereira and Roland Anderson; Sam Comer and Ray Moyer for Breakfast at Tiffany's
Veniero Colasanti and John Moore for El Cid
Alexander Golitzen and Joseph Wright; Howard Bristol for Flower Drum Song
Hal Pereira and Walter Tyler; Sam Comer and Arthur Krams for Summer and Smoke
Boris Leven; Victor A. Gangelin for West Side Story

Best Sound
The Children's Hour Gordon E. Sawyer, sound director
Flower Drum Song Waldon O. Watson, sound director
The Guns of Navarone John Cox, sound director
The Parent Trap Robert O. Cook, sound director
West Side Story Fred Hynes, sound director and Gordon E. Sawyer, sound director

Best Song
"Bachelor in Paradise" from Bachelor in Paradise. Music by Henry Mancini. Lyrics by Mack David.
"Love Theme from El Cid (The Falcon and the Dove)" from El Cid. Music by Miklos Rozsa. Lyrics by Paul Francis Webster.
"Moon River" from Breakfast at Tiffany's. Music by Henry Mancini. Lyrics by Johnny Mercer.
"Pocketful of Miracles" from Pocketful of Miracles. Music by James Van Heusen. Lyrics by Sammy Cahn.
"Town Without Pity" from Town Without Pity. Music by Dimitri Tiomkin. Lyrics by Ned Washington.

Best Scoring of a Dramatic or Comedy Picture
Henry Mancini for Breakfast at Tiffany's
Miklos Rozsa for El Cid
Morris Stoloff and Harry Sukman for Fanny
Dimitri Tiomkin for The Guns of Navarone
Elmer Bernstein for Summer and Smoke

Best Scoring of a Musical Picture
George Bruns for Babes in Toyland
Alfred Newman and Ken Darby for Flower Drum Song
Dimitri Shostakovich for Khovanshchina
Duke Ellington for Paris Blues
Saul Chaplin, Johnny Green, Sid Ramin and Irwin Kostal for West Side Story

Best Film Editing
William H. Reynolds for Fanny
Alan Osbiston for The Guns of Navarone
Frederic Knudtson for Judgement at Nuremberg
Philip W. Anderson for The Parent Trap
Thomas Stanford for West Side Story

Best Costume Design (Black-and-White)
Dorothy Jeakins for The Chidren's Hour
Howard Shoup for Claudelle Inglish
Jean Louis for Judgement at Nuremberg
Piero Gherardi for La Dolce Vita
Yoshiro Muraki for Yojimbo

Best Costume Design (Color)
Bill Thomas for Babes in Toyland
Jean Louis for Back Street
Irene Shariff for Flower Drum Song
Edith Head and Walter Plunkett for Pocketful of Miracles
Irene Shariff for West Side Story

Best Special Effects
Robert A. Mattey and Eustace Lycett for The Absent-Minded Professor
Bill Warrington (Visual) and Vivian C. Greenham (Audible) for The Guns of Navarone

Best Short Subject Cartoon
Aquamania Walt Disney, producer
Beep Prepared Chuch Jones, producer
Ersatz (The Substitute) Zagred Film, Herts-Lion International
Nelly's Folly Chuck Jones, producer
Pied Piper of Guadalupe Friz Freleng, producer

Best Live Action Short Subject
Ballon Vole (Play Ball!) Cine-Documents, Kingley International
The Face of Jesus Dr. John D. Jennings, producer
Rooftops of New York McCarty-Rush-Gaffney, Columbia
Seawards the Great Ships Templar Film Studios, Schoenfeld Films
Very Nice, Very Nice National Film Board of Canada, Kingley International

Best Documentary Short Subject
Breaking the Language Barrier U.S. Air Force
Cradle of Genius (Irish) Jim O'Connor and Tom Hayes, producers
Kahl (German) Dido-Film-GmbH., AEG-Filmdienst
L'Uomo in Grigio (The Man in Gray) (Italian) Benedetto Benedetti, producer
Project Hope Frank P. Bibas, producer

Best Documentary Feature
La Grande Olimipade (Olympic Games 1960) Cineriz (Italian)
Le Ciel et la Boue (Sky Above and Mud Beneath) Arthur Cohn and Rene Lafuite, producers

Best Foreign Film
Harry and the Butler (Denmark)
Immortal Love (Japan)
The Important Man (Mexico)
Placido (Spain)
Through a Glass Darkly (Sweden)

Irving G. Thalberg Memorial Award
Stanley Kramer

Jean Hersholt Humanitarian Award
George Seaton

Honorary Awards
William Hendricks for his outstanding patriotic service in the conception, writing and production of the Marine Corps film, A Force in Readiness, which has brought honor to the Academy and the motion picture industry (statuette)

Fred L. Metzler for his dedication and outstanding service to the Academy of Motion Picture Arts and Sciences (statuette)

Jerome Robbins for his brilliant achievements in the art of choreography (statuette)

The 1961 British Academy Awards (Source: Bo Smith- The BAFTA Film Awards, 1989)


Best Film From Any Source and Best British Film
Ballad of a Soldier (USSR)- won for Best Film From Any Source (tie)
The Hustler (U.S.)- won for Best Film from Any Source (tie)
The Innocents (Great Britain)
Judgement at Nuremberg (U.S.)
Le Trou (France)
The Long and the Short and the Tall
Rocco and His Brothers (Italy)
The Sundowners (G.B.)
A Taste of Honey (G.B.)- won for Best British Film
Whistle Down the Wind (G.B.)
The World of Apu (India)

Best British Actor
Dirk Bogarde in Victim
Peter Finch in No Love for Johnnie

Best British Actress
Dora Bryan in A Taste of Honey
Deborah Kerr in The Sundowners
Hayley Mills in Whistle Down the Wind

Best Foreign Actor
Montgomery Clift in Judgement at Nuremberg
Vladimir Ivashov in Ballad of a Soldier
Philippe Leroy in Le Trou
Paul Newman in The Hustler
Sidney Poitier in A Raisin in the Sun
Maximilian Schell in Judgement at Nuremberg
Alberto Sordi in The Best of Enemies


Best Foreign Actress
Annie Girardot in Rocco and His Brothers
Piper Laurie in The Hustler
Sophia Loren in Two Women
Claudia McNeil in A Raisin in the Sun
Jean Seberg in Breathless

Most Promising Newcomer
Anthony Hancock in The Rebel
Murray Melvin in A Taste of Honey
Rita Tushingham in A Taste of Honey

Best British Screenplay
Wolf Mankowitz and Val Guest for The Day the Earth Caught Fire (tie)
Ted Willis for Flame in the Streets
Carl Foreman for The Guns of Navarone
Shelagh Delaney and Tony Richardson for A Taste of Honey (tie)
Janet Green and John McCormick for Victim
Keith Waterhouse and Willis Hall for Whistle Down the Wind

The Robert Flaherty Award for Best Feature-Length Documentary
Volcano (Le Rendez-Vous du Diable) (France)

Best Short Film
Eyes of a Child(G.B.)
Let My People Go (G.B.)
Terminus (G.B.)

Best Specialized Film (no winner chosen)
Electron Microscopy
Mr. Marsh Comes to School (G.B.)
"O" for Oxygen

Best Animated Film
Do it Yourself Cartoon Kit (G.B.)
For Better . . . For Worse (G.B.)
101 Dalmatians (U.S.)

United Nations Award
The Best of Enemies (Italy)
Let My People Go (G.B.)
Take a Giant Step (U.S.)

The Top Ten Box-Office Stars of 1961 (according to Quigley Publishing’s poll of film exhibitors)

1) Elizabeth Taylor
2) Rock Hudson
3) Doris Day
4) John Wayne
5) Cary Grant
6) Sandra Dee
7) Jerry Lewis
8) William Holden
9) Tony Curtis
10) Elvis Presley

The Next Fifteen:

11) Burt Lancaster
12) Frank Sinatra
13) Debbie Reynolds
14) Jack Lemmon
15) Glenn Ford
16) Kirk Douglas
17) Paul Newman
18) Charlton Heston
19) Susan Hayward
20) Gregory Peck
21) Marlon Brando
22) James Stewart
23) Shirley MacLaine
24) Troy Donahue
25) Natalie Wood

Great Britain's Top Ten Box-Office Stars of 1961 (according to the Motion Picture Herald's poll of British film exhibitors)
1) Hayley Mills
2) Sophia Loren
3) Kenneth More
4) Elizabeth Taylor
5) John Mills
6) Peter Sellers
7) Audrey Hepburn
8) Dirk Bogarde
9) Jack Lemmon
10) John Wayne

Great Britain's top Box-Office films (according to the Motion Picture Herald- listed in order of precedence)


1) Swiss Family Robinson
2) The Magnificent Seven
3) Saturday Night and Sunday Morning
4) 101 Dalmatians
5) Pollyanna
6) The Rebel
7) The Sundowners
8) Whistle Down the Wind
9) Butterfield 8
10) Carry On Regardless
11) The Parent Trap
12) The Long and the Short and the Tall

The Golden Laurel Awards for 1962 (Covers 1961 films, unless otherwise noted. Published in the Motion Picture Exhibitor Magazine on September 26th, 1962. Winners listed in order of preference. Source: IMDB)

Top Drama
1) The Guns of Navarone
2) The Hustler
3) Judgement at Nuremberg
4) Fanny
5) La Ciociara (1960)


Top Comedy
1) Lover Come Back
2) Bachelor in Paradise
3) Breakfast at Tiffany's
4) One, Two, Three
5) A Majority of One

Top Musical
1) West Side Story
2) Flower Drum Song
3) Babes in Toyland
4) Blue Hawaii

Top Action Drama
1) El Cid
2) Sergeants Three (1962)
3) The Comancheros
4) One-Eyed Jacks
5) A Thunder of Drums

Top General Entertainment
1) The Parent Trap

Top Male Dramatic Performance
1) Paul Newman in The Hustler
2) Maximilian Schell in Judgement at Nuremberg
3) Gregory Peck in The Guns of Navarone
4) Tony Curtis in The Outsider
5) Charles Boyer in Fanny


Top Female Dramatic Performance
1) Shirley MacLaine in The Children's Hour
2) Piper Laurie in The Hustler
3) Natalie Wood in Splendor in the Grass
4) Audrey Hepburn in The Children's Hour
5) Leslie Caron in Fanny

Top Male Comedy Performance
1) Bob Hope in Bachelor in Paradise
2) Rock Hudson in Lover Come Back
3) Tony Randall in Lover Come Back
4) James Cagney in One, Two, Three
5) Brian Keith in The Parent Trap

Top Female Comedy Performance
1) Doris Day in Lover Come Back
2) Hayley Mills in The Parent Trap
3) Audrey Hepburn in Breakfast at Tiffany's
4) Debbie Reynolds in The Second Time Around
5) Edie Adams in Lover Come Back

Top Action Performance
1) John Wayne in The Comancheros
2) Frank Sinatra in The Devil at 4 O'Clock
3) James Stewart in Two Rode Together
4) Kirk Douglas in The Last Sunset
5) Stuart Whitman in The Comancheros

Top Male Supporting Performance
1) Jackie Gleason in The Hustler
2) George Chakiris in West Side Story
3) Ed Begley in Sweet Bird of Youth (1962)
4) Montgomery Clift in Judgement at Nuremberg
5) Lee Marvin in The Comancheros

Top Female Supporting Performance
1) Rita Moreno in West Side Story
2) Fay Bainter in The Children's Hour
3) Thelma Ritter in The Second Time Around
4) Juanita Hall in Flower Drum Song
5) Judy Garland in Judgement at Nuremberg

Top Male Star
1) Rock Hudson
2) Cary Grant
3) Paul Newman
4) Tony Curtis
5) Kirk Douglas
6) Robert Mitchum
7) Burt Lancaster
8) John Wayne
9) Jerry Lewis
10) Jack Lemmon
11) Bob Hope
12) William Holden
13) Frank Sinatra
14) James Stewart
15) Charlton Heston

Top Female Star
1) Doris Day
2) Shirley MacLaine
3) Audrey Hepburn
4) Hayley Mills
5) Natalie Wood
6) Elizabeth Taylor
7) Debbie Reynolds
8) Angie Dickinson
9) Shirley Jones
10) Marilyn Monroe
11) Sandra Dee
12) Sophia Loren
13) Kim Novak
14) Paula Prentiss
15) Joanne Woodward

Film Data For 1960


The Film Daily’s Ten Best Pictures of 1960

1) The Apartment- 208 votes
2) Elmer Gantry- 196
3) Ben-Hur(1959)- 194
4) Inherit the Wind- 160
5) Sunrise at Campobello- 144
6) The Dark at the Top of the Stairs- 104
7) Suddenly, Last Summer (1959)- 101
8) Spartacus- 98
9) Sons and Lovers- 96
10) Midnight Lace- 85

The Honor Roll:
11) Psycho- 84 votes (I have always wished I was around in 1960 to see Psycho upon its release, but I really wouldn’t want to live in a world where Midnight Lace is deemed a superior film and knocks Psycho out of the top ten by one vote)
12) Operation Petticoat (1959)- 83
13) Butterfield 8- 82
14) From the Terrace- 80
15) Can-Can- 70
16) The Mouse That Roared (1959)- 69
17) I’m All Right, Jack (1959)- 66
18) Pollyanna- 59
19) Home From the Hill- 57
20) Conspiracy of Hearts- 56
21) Please Don’t eat the Daisies- 52
22) A Summer Place (1959)- 51
23) Our Man in Havana (1959)- 50
24) Bells Are Ringing- 49
25) Ocean’s Eleven- 47
26) The Entertainer- 45
27) The Fugitive Kind- 32
28) The Sundowners- 26
29) Let’s Make Love- 25
30) Song Without End- 24
31) The Bramble Bush- 23
It Started in Naples- 23
32) Hell to Eternity- 22
33) Crack in the Mirror- 21
34) Portrait in Black- 20
35) Toby Tyler- 19
36) The Rat Race- 14
37) Expresso Bongo (1959)- 13
The Savage Eye- 13
38) The House of Usher- 12
Jungle Cat (1959)- 12

The Film Daily- Filmdom’s Famous Fives of 1960


Best Performances by Male Stars
1) Burt Lancaster in Elmer Gantry
2) Charlton Heston in Ben-Hur (1959)
3) Jack Lemmon in The Apartment
4) Spencer Tracy in Inherit the Wind
5) Ralph Bellamy in Sunrise at Campobello

Best Performances by Female Stars
1) Elizabeth Taylor in Butterfield 8
2) Greer Garson in Sunrise at Campobello
3) Shirley MacLaine in The Apartment
4) Doris Day in Midnight Lace
5) Jean Simmons in Elmer Gantry

Best Performances by Supporting Actors
1) Arthur Kennedy in Elmer Gantry
2) Stephen Boyd in Ben-Hur (1959)
3) Hugh Griffith in Ben-Hur (1959)
4) George Peppard in Home From the Hill
5) Hume Cronyn in Sunrise at Campobello

Best Performances by Supporting Actresses
1) Shirley Jones in Elmer Gantry
2) Angela Lansbury in The Dark at the Top of the Stairs
3) Eve Arden in The Dark at the Top of the Stairs
4) Ina Balin in From the Terrace
5) Myrna Loy in Midnight Lace

Best Performances by Juvenile Actors
1) Kevin Corcoran in Toby Tyler
2) Troy Donahue in A Summer Place (1959)
3) Lee Kinsolving in The Dark at the Top of the Stairs
4) James MacArthur in Kidnapped
5) Robert Eyer in The Dark at the Top of the Stairs

Best Performances by Juvenile Actresses
1) Hayley Mills in Pollyanna
2) Sandra Dee in Portrait in Black
3) Shirley Knight in The Dark at the Top of the Stairs
4) Penny Parker in The Dark at the Top of the Stairs
5) Luana Patten in Home From the Hill

The Year’s Outstanding Directors
1) William Wyler for Ben-Hur (1959)
2) Billy Wilder for The Apartment
3) Richard Brooks for Elmer Gantry
4) Stanley Kramer for Inherit the Wind
5) Vincent Donahue for Sunrise at Campobello

The Best Photographed Pictures of the Year
1) Robert L. Surtees for Ben-Hur (1959)
2) James R. Simon, Hugh A. Wilmar and Lloyd Beebe for Jungle Cat (1959)
3) Freddie Francis for Sons & Lovers
4) John Alton for Elmer Gantry
5) Jack Hildyard for Suddenly, Last Summer (1959)

The Best Screenplays of the Year
1) Billy Wilder and I.A.L. Diamond for The Apartment
2) Richard Brooks for Elmer Gantry
3) Karl Tunberg for Ben-Hur (1959)
4) Dore Schary for Sunrise at Campobello
5) Nathan E. Douglas and Harold Jacob Smith for Inherit the Wind

“Finds of the Year”
1) Hayley Mills in Pollyanna
2) George Peppard in Home From the Hill
3) Peter Sellers in I’m All Right, Jack
4) Ina Balin in From the Terrace
5) Troy Donahue in A Summer Place (1959)

The National Board of Review (Results announced on December 22, 1960. Source: Tom O’Neil’s Movie Awards)


The Ten Best Pictures (in order of preference)
1) Sons and Lovers
2) The Alamo
3) The Sundowners
4) Inherit the Wind
5) Sunrise at Campobello
6) Elmer Gantry
7) Home From the Hill
8) The Apartment
9) Wild River
10) The Dark at the Top of the Stairs

Best Director
Jack Cardiff for Sons and Lovers

Best Actor
Robert Mitchum for The Sundowners and Home From the Hill

Best Actress
Greer Garson in Sunrise at Campobello


Best Supporting Actor
George Peppard in Home from the Hill

Best Supporting Actress
Shirley Jones in Elmer Gantry

Best Foreign Films (in order of preference)
1) The World of Apu (India)
2) General Della Rovere (Italy/France)
3) The Angry Silence (U.K.)
4) I’m All Right, Jack (U.K.)
5) Hiroshima, Mon Amour (France/Japan)

The New York Film Critics Awards (Winners announced on December 29, 1960. Awards presented on January 23, 1961)

Best Picture
The Apartment tied Sons and Lovers on the sixth and final ballot (8 votes each)

Best Director
Jack Cardiff for Sons and Lovers tied Billy Wilder for The Apartment on the sixth ballot (8 votes each)

Best Actor
Burt Lancaster in Elmer Gantry (8 votes on the sixth ballot)
Runners up:
Trevor Howard in Sons and Lovers (5 votes)
Laurence Olivier in The Entertainer (3 votes)

Best Actress
Deborah Kerr in The Sundowners (9 votes on the sixth and final ballot)
Runner up:
Melina Mercouri in Never on Sunday (7 votes)

Best Screenplay
Billy Wilder and I.A.L. Diamond for The Apartment

Best Foreign Film
Hiroshima, Mon Amour (France/Japan)

The Golden Globes (Nominations announced on February 8, 1961. Awards presented on March 16, 1961)

Winners in bold print


Best Drama Picture
Elmer Gantry
Inherit the Wind
Sons and Lovers
Spartacus
Sunrise at Campobello

Best Comedy Picture
The Apartment
The Facts of Life
The Grass is Greener
It Started in Naples
Our Man in Havana

Best Musical Picture
Bells Are Ringing
Can-Can
Let’s Make Love
Pepe
Song Without End

Best Motion Picture Promoting International Understanding
Hand in Hand
Conspiracy of Hearts

Best Director
Richard Brooks for Elmer Gantry
Jack Cardiff for Sons and Lovers
Stanley Kubrick for Spartacus
Billy Wilder for The Apartment
Fred Zinnemann for The Sundowners

Best Actor, Drama
Trevor Howard in Sons and Lovers
Burt Lancaster in Elmer Gantry
Laurence Olivier in The Entertainer
Dean Stockwell in Sons and Lovers
Spencer Tracy in Inherit the Wind

Best Actress, Drama
Doris Day in Midnight Lace
Greer Garson in Sunrise at Campobello
Nancy Kwan in The World of Suzie Wong
Jean Simmons in Elmer Gantry
Elizabeth Taylor in Butterfield 8

Best Actor, Comedy or Musical
Dirk Bogarde in Song Without End
Cantinflas in Pepe
Cary Grant in The Grass is Greener
Bob Hope in The Facts of Life
Jack Lemmon in The Apartment

Best Actress, Musical or Comedy
Lucille Ball in The Facts of Life
Capucine in Song Without End
Judy Holliday in Bells Are Ringing
Sophia Loren in It Started in Naples
Shirley MacLaine in The Apartment

Best Supporting Actor
Lee Kinsolving in The Dark at the Top of the Stairs
Sal Mineo in Exodus
Ray Stricklyn in The Plunderers
Woody Strode in Spartacus
Peter Ustinov in Spartacus


Best Supporting Actress
Ina Balin in From the Terrace
Shirley Jones in Elmer Gantry
Shirely Knight in The Dark at the Top of the Stairs
Janet Leigh in Psycho
Mary Ure in Sons and Lovers

Most Promising Newcomer- Male
Michael Callan
Mark Damon
Brett Halsey
Peter Falk
David Janssen
Robert Vaughn

Most Promising Newcomer- Female
Ina Balin
Nancy Kwan
Hayley Mills
Jill Haworth
Shirley Knight
Julie Newmar

Best Foreign-Language Films
The Man With the Green Carnation (English language)
La Verite (France)
The Virgin Spring (Sweden)

Best Original Score
Dimitri Tiomkin for The Alamo

World Film Favorites
Tony Curtis
Rock Hudson
Gina Lollobrigida


Samuel Goldwyn International Award
Never on Sunday (Greece)

Cecil B. DeMille Award
Fred Astaire

Special Merit Award
The Sundowners

Special Achievement Awards
Cantinflas
Stanley Kramer

The Academy Awards (Nominations announced on February 27, 1961. Awards presented on April 17, 1961. Sources: Tom O'Neil's Movie Awards and Mason Wiley and Damien Bona's Inside Oscar)

Best Picture
The Alamo
The Apartment
Elmer Gantry
Sons and Lovers
The Sundowners

Best Director
Jack Cardiff for Sons and Lovers
Jules Dassin for Never on Sunday
Alfred Hitchcock for Psycho
Billy Wilder for The Apartment
Fred Zinnemann for The Sundowners

Best Actor
Trevor Howard in Sons and Lovers
Burt Lancaster in Elmer Gantry
Jack Lemmon in The Apartment
Laurence Olivier in The Entertainer
Spencer Tracy in Inherit the Wind


Best Actress
Greer Garson in Sunrise at Campobello
Deborah Kerr in The Sundowners
Melinda Mercouri in Never on Sunday
Shirley MacLaine in The Apartment
Elizabeth Taylor in Butterfield 8

Best Supporting Actor
Peter Falk in Murder, Inc.
Jack Kruschen in The Apartment
Sal Mineo in Exodus
Peter Ustinov in Spartacus
Chill Willis in The Alamo

Best Supporting Actress
Glynis Johns in The Sundowners
Shirley Jones in Elmer Gantry
Shirley Knight in The Dark at the Top of the Stairs
Janet Leigh in Psycho
Mary Ure in Sons and Lovers

Best Screenplay Based on Material From Another Medium
Richard Brooks for Elmer Gantry
Nathan E. Douglas and Harold Jacob Smith for Inherit the Wind
Gavin Lambert and T.E.B. Clarke for Sons and Lovers
Isobel Lannart for The Sundowners

James Kennaway for Tunes of Glory

Best Story and Screenplay Written Directly for the Screen
Richard Gregson and Michael Craig; Bryan Forbes for The Angry Silence
Billy Wilder and I.A.L. Diamond for The Apartment
Norman Panama and Melvin Frank for The Facts of Life
Marguerite Duras for Hiroshima, Mon Amour
Jules Dassin for Never on Sunday

Best Cinematography (Black-and-White)
Joseph LaShelle for The Apartment
Charles B. Lang, Jr. for The Facts of Life
Ernest Laszlo for Inherit the Wind
John L. Russell for Psycho
Freddie Francis for Sons and Lovers

Best Cinematography (Color)
William H. Clothier for The Alamo
Joseph Ruttenberg and Charles Harten for Butterfield 8
Sam Leavitt for Exodus
Joe MacDonald for Pepe
Russell Metty for Spartacus

Best Art Direction-Set Direction (Black-and-White)
Alexander Trauner; Edward G. Boyle for The Apartment
Joseph McMillan Johnson and Kenneth A. Reid; Ross Dowd for The Facts of Life
Joseph Hurley and Robert Clatworthy; George Milo for Psycho
Tom Morahan; Lionel Couch for Sons and Lovers
Hal Pereira and Walter Tyler; Sam Comer and Arthur Krams for Visit to a Small Planet

Best Art Direction-Set Direction (Color)
George W. Davis and Addison Hehr; Henry Grace, Hugh Hunt and Otto Siegel for Cimarron
Hal Pereira and Roland Anderson; Sam Comer and Arrigo Breschi for It Started in Naples
Ted Haworth; William Kiernan for Pepe
Alexander Golitzen and Eric Orbom; Russell A. Gausman and Julia Heron for Spartacus
Edward Carrere; George James Hopkins for Sunrise at Campobello


Best Sound
The Alamo Samuel Goldwyn Studio Sound Dept.; Gordon E. Sawyer, sound director; and Todd-AO Sound Dept.; Fred Hynes, sound director
The Apartment Samuel Goldwyn Studio Sound Dept.; Gordon E. Sawyer, sound director
Cimarron MGM Studio Sound Dept.; Franklin E. Milton, sound director
Pepe Columbia Studio Sound Dept.; Charles Rice, sound director
Sunrise at Campobello Warner Bros. Studio Sound Dept.; George R. Groves, sound director

Best Song
"The Facts of Life" from The Facts of Life. Music and Lyrics by Johnny Mercer
"Faraway Part of Town" from Pepe. Music by Andre Previn. Lyrics by Dory Langdon
"The Green Leaves of Summer" from The Alamo. Music by Dimitri Tiomkin. Lyrics by Paul Francis Webster
"Never on Sunday" from Never on Sunday. Music and lyrics by Manos Hadjidakis
"The Second Time Around" from The Second Time Around. Music by James Van Heusen. Lyrics by Sammy Cahn


Best Scoring of a Dramatic or Comedy Picture
Dimitri Tiomkin for The Alamo
Andre Previn for Elmer Gantry
Ernest Gold for Exodus
Elmer Bernstein for The Magnificent Seven
Alex North for Spartacus

Best Scoring of a Musical Picture
Andre Previn for Bells Are Ringing
Nelson Riddle for Can-Can
Lionel Newman and Earle H. Hagen for Let's Make Love
Johnny Green for Pepe
Morris Stoloff and Harry Sukman for Song Without End

Best Film Editing
Stuart Gilmore for The Alamo
Daniel Mandell for The Apartment
Frederic Knudtson for Inherit the Wind
Viola Lawrence and Al Clark for Pepe
Robert Lawrence for Spartacus


Best Costume Design (Black-and-White)
Edith Head and Edward Stevenson for The Facts of Life
Denny Vachlioto for Never on Sunday
Howard Shoup for The Rise and Fall of Legs Diamond
Bill Thomas for Seven Thieves
Marik Vos for The Virgin Spring

Best Costume Design (Color)
Irene Shariff for Can-Can
Irene for Midnight Lace
Edith Head for Pepe
Valles and Bill Thomas for Spartacus
Marjorie Best for Sunrise at Campobello

Best Special Effects
A.J. Lohman for The Last Voyage
Gene Warren and Tim Baar for The Time Machine

Best Short Subject Cartoon
Goliath II Walt Disney, producer
High Note Warner Bros.
Mouse and Garden Warner Bros.
Munro William L. Snyder, producer
A Place in the Sun Frantisek Vystrecil, producer

Best Live Action Short Subject
The Creation of Woman Charles F. Schwep and Ismail Merchant, producers
Day of the Painter Ezra R. Baker, producer
Islands of the Sea Walt Disney, producer
A Sport is Born Leslie Winik, producer

Best Documentary Short Subject
Beyond Silence U.S. Information Agency
A City Called Copenhagen Statens Filmcentral, Danish Film Office
George Grosz' Interregnum Charles and Altina Carey, producers
Giuseppina James Hill, producer
Universe Colin Low, producer

Best Documentary Feature
The Horse With the Flying Tail Larry Lansburgh, producer
Rebel in Paradise Robert D. Fraser, producer

Best Foreign Language Film
Kapo (Italy)
La Verite (France)
Macario (Mexico)
The Ninth Circle (Yugoslavia)
The Virgin Spring (Sweden)

Jean Hersholt Humanitarian Award
Sol Lesser

Honorary Awards
Gary Cooper for his many memorable screen performances and the international recognition he, as an individual, has gained for the motion picture industry (statuette)
Stan Laurel for his creative pioneering in the field of cinema comedy (statuette)
Hayley Mills for Pollyanna, the most outstanding juvenile performance during 1960 (miniature statuette)

Time Magazine’s Best Films of 1960 (in chronological order)
The Apartment
Come Back, Africa
Elmer Gantry
Sons and Lovers
Sunrise at Campobello
Spartacus
Weddings and Babies
Exodus

Best Foreign Films
Ikiru
A Lesson in Love
Dreams
The Virgin Spring
I’m All Right, Jack
Hiroshima, Mon Amour
The World of Apu
General Della Rovers
The Loving Game

The Top Ten Box-Office Stars of 1960 (according to Quigley Publishing’s poll of film exhibitors)

1) Doris Day
2) Rock Hudson
3) Cary Grant
4) Elizabeth Taylor
5) Debbie Reynolds
6) Tony Curtis
7) Sandra Dee
8) Frank Sinatra
9) Jack Lemmon
10) John Wayne

The Next Fifteen:
11) Jerry Lewis
12) Glenn Ford
13) Paul Newman
14) William Holden
15) Kirk Douglas
16) Charlton Heston
17) Shirley MacLaine
18) James Stewart
19) Burt Lancaster
20) Joanne Woodward
21) Elvis Presley
22) Pat Boone
23) Yul Brynner
24) Robert Mitchum
25) Gary Cooper

1960's Top Ten "Stars of Tomorrow" (according to Quigley Publishing's poll of film exhibitors)
1) Jane Fonda
2) Stephen Boyd
3) John Gavin
4) Susan Kohner
5) Troy Donahue
6) Angie Dickinson
7) Tuesday Weld
8) Fabian
9) James Darren
10) George Hamilton

The Next Fifteen:
11) Barbara Rush
12) Efrem Zimbalist, Jr.
13) George Peppard
14) Eddie Hodges
15) Steve McQueen
16) David Ladd
17) Capucine
18) Gary Crosby
19) Dean Stockwell
20) Vera Miles
21) Suzy Parker
22) Ina Balin
23) Ben Gazarra
24) Peggy Cass
25) Linda Cristal

Great Britain's Top Ten Box-Office Stars of 1960 (according to the Motion Picture Herald's poll of British film exhibitors)
1) Kenneth More
2) Peter Sellers
3) Sophia Loren
4) Sir Alec Guinness
5) Elizabeth Taylor
6) Audrey Hepburn
7) Jack Lemmon
8) Stanley Baker
9) Dirk Bogarde
10) Norman Wisdom

Great Britain's top Box-Office films of 1960 (according to the Motion Picture Herald- listed in order of precedence)


1) Doctor in Love
2) Carry On, Constable
3) Hercules Unchained
4) Two-Way Stretch
5) Conspiracy of Hearts
6) The League of Gentlemen
7) Sink the Bismark!
8) Psycho
9) Ocean's 11
10) Suddenly, Last Summer
11) Dentist in the Chair
12) School for Scoundrels